Afrika Dakar TOM RACING

7. ledna - volný den na AER 2018

Tomeček odpovídá na zajímavé dotazy

V neděli 7. ledna měl na Africa Eco Race už dost pobitý konvoj závodníků možnost zregenerovat svá těla a poopravit i techniku. Tomáš Tomeček nám odpověděl i na dva zajímavé dotazy týkající se jeho Tatry a změn ve startovním pořadí do etap.

Máme za sebou všech pět etap v Maroku, a proto nejprve dovolte drobnou statistiku první poloviny závodu:

Etapy: 92 + 443 + 400 + 497 + 436, dohromady 1868 km Přejezdy: 547 + 35 + 21 + 2 + 165, dohromady 800 km Zrušeno: 0 km

Volný den závodu se už počtvrté za sebou konal na břehu Atlantského oceánu u marockého města Dakhla. Vždy to znamená možnost odpočinout si v komfortu hotelového ubytování ve městě, ale zdaleka ne každý toho využije, bivak je pořád plný. Lákat může i to, že k moři je to sotva dvacet metrů (voda má 14 stupňů). Dalším bonusem je nabídka svezení motorek do Mauritánie, kterou pořadatel připravil ve spolupráci s Tomečkovými kamiony balai. Petr Foltýn jich bude mít na oranžovém balai naloženo hned šest.

Tatra nemá závodní „erkové“ značky

Jak je možné, že jeho závodní Tatra nejezdí na erkových, nýbrž civilních registračních značkách? Vysvětlení Tomáše Tomečka je prosté, a zcela charakterizuje současné dakarské kamionové závodění.

„Moje stoprocentní vzduchem chlazená Tatra s původním tatrováckým motorem dostala malý a velký technický průkaz v roce 2005 jako sériový nákladní vůz odpovídající sériové homologaci,“ vysvětluje Tomeček. „Má stále korbu, na kterou lze naložit náklad. Nic takového už na speciálech typu Tatra Jamal nebo Iveco Torpedo nenajdete, to jsou buginy. Proto pro nás žádné předpisy o erkových značkách neplatí,“ říká druhý jezdec průběžného pořadí kamionů.

„Do roku 2009 se závodilo se sériovými kamiony postavenými podle sériových homologací,“ pokračuje Tomeček. „Pak se vývoj závodních kamionů vydal vyloženě cestou extrémů. Za vinu to dávám Fabienu Calvetovi, který je technickým komisařem FIA, a stojí za úpravami pravidel. Třeba Kovács nejenže nemá korbu, ale má tam umístěnou nádrž. To bylo dřív vyloženě proti předpisům,“ kroutí hlavou český závodník. „V závodních kamionech jsou dnes automatické převodovky. Podle mě to z nich dělá okruháče, a touto cestou se já nikdy nevydám,“ uzavírá pilot stoprocentní Tatry.

Startovní pořadí

Druhý zajímavý dotaz se týkal skutečnosti, že v některých etapách organizátoři předsunuli dopředu startovního pořadí kamiony, které měly podle výsledků startovat více vzadu. Z pozice Tomáše Tomečka, který hájí druhé místo, nebylo úplně příjemné, když se jednalo o jeho přímého konkurenta Jana Van de Laara s DAFem, a druhé týmové Iveco vedoucího Gerarda de Rooye.

Každý soutěžící má k dispozici žolíka pro posun pořadím na startu do etapy. Samozřejmě musí mít takový důvod, aby mu ho pořadatelé schválili. Žolík obvykle používají rychlí závodníci, kteří v předchozí etapě ztratili po technických problémech. „Každý to máme jinak. Já jsem vlastně doteď ani pořádně nevěděl, jak to funguje,“ usmívá se Tomáš Tomeček. „Nikdy mě ani nenapadlo této možnosti využít.“ Žolíka neměl ani Pal Anders Ullevalseter, který po poruše KTM odstoupil ze čtvrté etapy, a do páté vyrážel jako úplně poslední. Tak prostě předjel spoustu soupeřů a etapu vyhrál.

Je ale trochu záhadou, jak mohl žolík opakovaně projít týmu de Rooye. Iveco, které řídí Wuf van Ginkel, je extrémně poruchové, a obvykle se v etapě zastaví do hodiny od startu. Zdá se ale, že jeho trápení už skončilo. „Zrovna se na ně dívám,“ hlásí Tomeček z bivaku. „Auto je naložené na podvalu a posádka se prý chystá na cestu domů.“

Domů se naopak rozhodně nechystají Martin Benko a Ján Zaťko. Nabouraná Zaťkova žebra se každým dnem lepší. Největší problém má se vstáváním, naopak nejlépe se cítí v jízdě na motorce. Ani na okamžik neuvažoval o tom, že by závod vzal. Oba Slováci se drží mezi pouhými 17 motorkáři, kteří dokázali bez penalizací dokončit všechny etapy.

V pondělí 8. ledna čeká na závodníky i doprovody přejezd do Mauritánie a následně šestá etapa. Vyjíždět se bude velice brzy, přejezd bude měřit 429 km. Asistence budou vyrážet už kolem čtyř ráno, závodníci o hodinu později. Závodní etapa bude měřit 211 km, a z jejího cíle do bivaku to bude už jen 10 km. Do bivaku pak dorazí celníci a proběhnou všechny vízové formality, které by se za jiných okolností musely odehrát už na hranicích. Vždy je to s čekáním a velkou frontou, ale pořád lépe čekat v bivaku, než před startem do speciálu. Etapa bude kompletně nová a pojede se celá v písku, zařazena do ní je i jedna dunová sekce.

V pozadí úspěchů týmu Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka stojí řada partnerů. Hlavními sponzory jsou pro letošní sezonu opět společnosti Promet Group a Czechoslovak Group. Tým podporují také společnosti Tatra Trucks, Tawesco, Mann Hummel, Federal Mogul a další.

Mediálně Tomáše Tomečka podporuje redakce Motorsport revue. Více informací najdete na stránkách www.africarace.com, www.tomastomecek.cz, www.msrevue.cz a příslušných sociálních sítích.

Výsledky po 5. etapě:

Moto: 1. Ceci (KTM) 21:44:13, 2. Anjos Oliveira +59:00, 3. Rui Olivera (oba Yamaha) +2:41:30, 4. Benko +3:12:09,... 11. Zaťko (oba KTM) +5:51:23.

Auta: 1. Vasiljev (Mini) 17:27:53, 2. Serradori (MCM) +16:35, 3. Thomasse (Optimus) +1:25:02.

Kamiony: 1. De Rooy (Iveco) 20:08:36, 2. Tomeček (Tatra) +2:25:55, 3. Kovacs (Scania) +3:13:19, 4. Van de Laar (DAF) +3:26:10, 5. Essers (MAN) +5:00:04, 6. Van Velsen (Ginaf) +5:42:40, 7. Govaere (MAN) +5:43:57, 8. Elfrink (Mercedes) +8:41:18, 9. Hoondert (DAF) +9:31:06, 10. Simonato (Iveco) +10:48:18, 11. Jacinto (MAN) +52:04:45, 12. Van Ginkel (Iveco) +64:54:42.

LIVE TRACKING: původní odkaz již nefunguje, nyní je potřeba postupovat podle tohoto návodu: http://www.africarace.com/en/news/tracking-live-159.html IRITRACK http://vulcain.iritrack.net/tdcom/posi/AER2018/web/index.php/display/index/etape/6/ VÝSLEDKY: http://2018.africarace-live.com/fichiers/classement.php?etape=6&secteur=...

-------------------------------

Africa Eco Race 2018, Monako – Dakar Dohromady 6107 km, z toho 4006 km jsou závodní etapy. První etapa 2. ledna, poslední etapa 14. ledna, celkem 12 etap a jeden volný den. Prvních pět etap v Maroku, volný den (Dakhla), šest etap v Mauretánii, závěrečná etapa v Senegalu.