Afrika Dakar TOM RACING

1.1.2019 - 1. etapa

AER 2019: Tomeček hned v první etapě na bedně

První marockou etapou z Ameziane do Merady odstartoval v úterý 1. ledna 2019 jedenáctý ročník Africa Eco Race. Tomáš Tomeček, jezdec Promet/Czechoslovak Group týmu, stejně jako loni jede v Tatře sám, bez navigátora. Zahřívacích 91 kilometrů absolvoval ve třetím nejrychlejším čase mezi kamiony. Do cíle v pořádku dorazili i ostatní čeští a slovenští závodníci.

Závodní konvoj Africa Eco Race se nejprve 30. prosince po slavnostním startu v Monaku přesunul do francouzského města Séte, kde se nalodil na trajekt. Ten na Nový rok ráno zakotvil v marockém přístavu Nador. Poslední den v roce tak závodníci i pořadatelé prožili na moři. “Na Silvestra jsme měli společný přípitek,” přibližuje Tomáš Tomeček. “Hodně závodníků už ale spalo, a i my jsme hned po půlnoci šli do postele”.

Start etapy byl ale posunut z 6:30 na devátou hodinu. Důvodem bylo o něco delší odbavení. Od 1. ledna začalo platit nové nařízení, na základě kterého se musely znovu vystavit již dříve vystavené dokumenty. Maročtí celníci sice úřadovali rovnou na trajektu, ale I tak z toho bylo dvouhodinové čekání ve frontě. “Čekání bylo nepříjemné, ale chápu, že bez těchto formalit to prostě nejde,” krčí rameny Tomeček. “Na druhou stranu je třeba pochválit pořadatele, jak se o nás hezky starali. Na trajektu se podávalo výborné jídlo, dnes ráno nám dokonce připravili snídani na molu.”

Do etapy se startovalo po přejezdu o délce 55 kilometrů. Samotná etapa byla přibližně stejně krátká jako loni, a i dosahované časy byly srovnatelné s předchozím ročníkem. Tomeček v ní obsadil třetí místo mezi kamiony a 15. ve společném hodnocení s automobily. Jeho ztráta na průběžně vedoucího Belgičana Bouwense činí 8:25 min, což je o 17 sekund méně, než loni touto dobou ztrácel na de Rooye.

“V etapě se střídaly rychlé a technické pasáže. Do žádného písku jsme se zatím nedostali. Byly to prašné nezpevněné cesty, vyschlá řečiště a často veliké kamení,” popisuje Tomeček. “Všechno je to skoro stejné jako loni. Akorát navigace mi tentokrát od začátku funguje dobře,” připomíná loňské obtíže se špatně založeným motorkářským roadbookem, který nyní jako sólo jezdec v Tatře používá. “Startoval jsem jako první kamion. Jel jsem více méně sám, nikoho jsem nepotkal. Ale do cíle hned za mnou přiletěla Elisabete Jacinto a také Bouwens s bílým Ivecem,” popisuje dále český pilot, a dodává: “Zatím jsem spokojený, všechno funguje, na rozjetí to bylo dobré. Těším se na další etapy.”

V závodě startuje také téměř identická Tatra, jako je ta Tomečkova. Za jejím volantem sedí Petr Čapka, naviguje jej Zdeněk Voda. V první etapě zajeli devátý čas mezi kamiony a 38. celkově. “Petr jel výborně,” chválí Voda svého pilota. “Rychlostně zatím rozhodně hodně pod své limity, určitě budeme zrychlovat. Navigačně to byla hodně náročná etapa. Pořadatelé připravili spoustu chytáků, z některých křižovatek vedlo i šest cest. My jsme se na chvíli ztratili hned po deseti kilometrech,” přiznává navigátor Tatry se startovním číslem 406, a uzavírá: “Byla to naše první etapa. Ještě se to učíme, dostaneme se do toho.”

Česká republika má poprvé na Africa Eco Race zastoupení také v kategorii Moto. Lukáš Kvapil startuje na stroji značky Husqvarna. Závod zahájil 16. časem. O rovných sedm minut rychleji než Kvapil projel úvodním testem slovenský jezdec Martin Benko a je průběžně sedmý. Jeho krajan Ján Zaťko uzavřel první dvacítku.

Druhá etapa Africa Eco Race bude prakticky startovat z bivaku. Zároveň bude první ze šesti etap letošního ročníku, které budou mít cíl rovnou v dalším bivaku. Závodníci se díky tomu vyhnou nepříjemným přejezdům a budou si moci brzy odpočinout. Závodit se bude na 431 kilometrech z větší části vedených po zcela nových tratích včetně dosud nevyužitých dun.

1. etapa Africa Eco Race 2019: Nador – La Momie, 1. ledna 2019

Celková délka: 649 km
Přejezd Nador - Ameziane: 55 km
Etapa: Ameziane – Merada 91 km
Přejezd: Merada – La Momie 503 km

Výsledky 1. etapy (91 km):
Kamiony: 1. Bouwens (Bel./Iveco) 59:57, 2. Jacinto (Por.(MAN) +01:23, 3. Tomeček +08:25,… 9. Čapka (oba ČR/Tatra) +24:43.
Moto: 1. Botturi 1:04:42 (It./Yamaha), 2. Ullevalseter (Nor./KTM) +06:09, 3. Kaye (Brit./KTM) +10:02,... 7. Benko +12:21 (SR/KTM), 16. Kvapil (ČR/Husqvarna) +19:21, 20. Zaťko (SR/KTM) +23:07.
Auta: 1. Laure 59:46, 2. Housieaux +00:58, 3. Gerard (vš. Fr./Optimus) +03:14.

IRITRACK: https://goo.gl/ASXrM8
CHECKPOINTY: https://goo.gl/HesvMZ
VÝSLEDKY: https://2019.africarace-live.com/fichiers/classement.php

Sledujte Tomáše Tomečka na www.tomastomecek.cz, www.msrevue.cz a příslušných sociálních sítích.
Kontakt pro média: Prokop Siwek, siwek@msrevue.cz, +420739244661