Afrika Dakar TOM RACING

1.1.2018 Start, loď a první etapa

Africa Eco Race 2018 má za sebou přejímky v Mentonu a slavnostní start v Monaku. Všichni účastníci (kromě Maročanů a Alžířanů, kteří do Evropy nemuseli cestovat) jsou nyní na lodi, která na Silvestra ve 20:00 vyplula z francouzského přístavu Sete a míří do marockého Nadoru. Vylodění by mělo začít 2. ledna v 6 hodin ráno marockého času. Mimochodem, přeřiďte si hodiny na závodní čas - tedy o hodinu nazpět.

 Následovat bude přejezd 51,35 km do Ameziane a start do první etapy. Ta bude měřit 91,58 km a cíl bude v Meradě. Následující přejezd o délce 495,80 km do bivaku v Dar Kaoura bude vůbec nejdelší za celý závod. Na asistence čeká 622,53 km, víc už to bude jen v rámci deváté, maratónské etapy, ale tam to bude vyváženo tím, že o den dřív a den na to se nebude přejíždět ani metr.

 

 
První motocykl vyrazí na trať v 8:22 marockého času (7:22 našeho), první automobil v 9:42. V etapě budou dva mezičasy, na 46. a 62. kilometru. Trať bude směsí hlíny a kamení, rychlostí a délkou bude vhodná spíše k rozjetí a naladění na další etapy. Přejezdy povedou výhradně po asfaltových cestách. Do bivaku by se měli první závodníci dostat okolo půl osmé večer, poslední automobily a kamiony budou zřejmě dojíždět až po půlnoci. Očekává se, že v noci budou teploty klesat až k nule. 
 
V roce 2017 to bylo podobné, asistence se dokonce na přejezdu koulovaly ve sněhu. Měřený úsek byl o šest kilometrů kratší (86 km). Nejrychleji jím projel Vasiljev na Mini (1:00:09). Nejlepším kamionem byl Karginovův Kamaz (1:20:17), v kategorii moto o sobě poprvé dal vědět Gev Sella (1:14:00). Svůj další osud už zde určil Miroslav Zapletal, který vymetl díru, ošklivě si pochroumal ruku a ztratil 20 minut. Jaroslav Valtr byl v kamionech o necelé čtyři minuty druhý, třetí Jacinto, za ní o necelou půl minutu Tomeček.
 
Africa Eco Race 2018, Monako – Dakar
Dohromady 6107 km, z toho 4006 km jsou závodní etapy.
První etapa 2. ledna, poslední etapa 14. ledna, celkem 12 etap a jeden volný den.
Prvních pět etap v Maroku, volný den (Dakhla), šest etap v Mauretánii, závěrečná etapa v Senegalu. 
 
Autor: Prokop Siwek
celý článek naleznete na stránkách Motorsport Revue