Afrika Dakar TOM RACING

Neděle 15. ledna 2012 Čas na oslavu

 

Start: Nasca photo dakar2011_044
Cíl: Pisco
Den: Neděle 15. ledna 2012
Spojovačky: 254 km
Speciálka: 29 km
Celkem: 283 km

Krátký měřený úsek definitivně ustanoví celkové pořadí závodníků. Ti by při posledních kilometrech neměli nic podcenit, protože jim cestu do cíle ještě mohou zkomplikovat malé duny. Tady tolik nejde o čas, nejdůležitější bude zvládnout trať až do cíle. Hrdinové rallye Dakar 2012 se můžou těšit na oslavy v srdci hlavního města Peru. Těm, kteří přežili toto dobrodružství, se v hlavě promítnou důležité momenty jejich dlouhé cesty. Výzva bude u konce, ale vzpomínky a pocity výjimečné životní zkušenosti zůstanou.


Podle www.dakar.com

Výsledky 14. etapy

Místo Pilot (st.č. - vůz) čas (+ztráta)
1. Biasion (511 - Iveco)
27' 22"
2. Mardějev (523 - Kamaz)
+01' 26"
3. Stacey (505 - Iveco)
+ 01' 43"
4. Karginov (509 - Kamaz)
+ 02' 30"
5. Ardavichus (533 - Kamaz)
+ 03' 00"
...    
15. De Azevedo A. (513 - Tatra)
+ 06' 00"
...    

Celkové pořadí rallye Dakar Argentina - Chile - Peru 2012

Místo Pilot (st.č. - vůz) čas (+ztráta)
1. De Rooy (502 - Iveco)
45h 20' 47"
2. Stacey (505 - Iveco)
+ 51' 19"
3. Ardavichus (533 - Kamaz)
+ 1h 47' 45"
4. Karginov (509 - Kamaz)
+ 5h 01' 10"
5. Mardějev (504 - Kamaz)
+ 5h 01' 50"
6. Biasion (511 - Iveco)
+ 6h 31' 11"
7. Kolomý (547 - Tatra)
+ 6h 54' 15"
8. De Azevedo A. (513 - Tatra)
+ 7h 46' 07"
9. Sugawara (508 - Hino)
+ 10h 39' 24"
10. Versluis (534 - Man)
+ 11h 12' 32"

Dakar 2012 - Konečné zúčtování

Vážení příznivci dakaru a našeho týmu,

opět trošku se zpožděním a teď už z pohodlí domova se ozývám s finální zprávou z letošního dakaru. Asi by bylo vhodné udělat "suma sumárum".

Jak víte, vybojovali jsme letos osmou příčku. Sám za sebe to považuji za úspěch a vážím si tohoto umístění stejně jako našeho druhého místa v roce 2003, a to hned z několika důvodů. Jednak proto, že, jak jsem již dříve psal, jsme bojovali s autem o generaci (a v případě Gerarda De Rooye a Aleše Lopraise o dvě generace) starším, než měli naši bezprostřední soupeři a přesto jsme jich pár dokázali nechat za sebou. S tím souvisí i to, jaké zázemí jsme měli k dispozici my a tyto týmy. Dále pak vidím úspěch i v tom, jak jsme nakonec dokázali překonat všechny technické problémy, které jsme museli řešit, a dojeli jsme do cíle na takovéto pozici. Tady patří moje obrovské uznání a dík posádce asistenční tatry - Petrovi Vodákovi a Tomovi Fajmanovi. Odvedli obrovský kus práce a bez nich bychom nedojeli. Zkrátka - letošní dakar byl z našeho pohledu těžký, ale úspěšný.

Připojuji i fotky ze slavnostního vyhlášení, tak se ještě krátce k těmto momentům vrátím. Resp. vrátím se ještě o kousek zpátky, a sice k etapě Nazca - Pisco. I tady lze najít paralelu s dakarem 2003. Stejně jako tenkrát, i letos zařadili pořadatelé až na úplný závěr krásnou, ale velmi těžkou etapu. Oni to avizovali v karnetu, že to bude etapa, která jistě zamíchá pořadím a ne každý bude moct pomýšlet na jistý dojezd do cíle. A tak to i bylo - Peru nám nabídlo úchvatné scenérie (z mého pohledu zajímavější než Chile), ale v etapě se v pravidelném sledu střídaly kamenité nebo pískové pisty s dunovými poli. Ta byla podobná klasickým ergům v Mauretánii, čili plná zrádných zavátých "lavórů" (do jednoho takového těsně před námi zapadl Wuf van Ginkel s Ginafem a když jsem se s ním pak viděl, říkal mi, že se z něj kopali tři hodiny). Zkrátka chtělo to jak neudělat chybu, tak mít i potřebné štěstí. Nám se po všech těch předchozích problémech dostalo obojího a dojeli jsme na druhém místě. Samozřejmě i díky tomu, že vedoucí špička jela právě vzhledem k záludnosti etapy především na jistotu.

Dlužno říct, že ani poslední etapa do Limy vůbec nebyla tak symbolická, jak by se podle její délky mohlo zdát. I na těch posledních cca 30 kilometrech na nás čekal měkký písek, duny a feš feš (prach o konzistenci cementu). Takže i tady přišlo na řadu podhušťování pneumatik pro jízdu v měkkém terénu. Nicméně poté už jsme se opět napojili na dálnici a uháněli do hlavního města. Tam na nás čekali snad všichni z jeho deseti milionů obyvatel. Zástupy lidí nebraly konce a rovněž tak jejich radost z toho, že letošní ročník rally končí právě v Limě. Slavnostní vyhlášení na pódiu trvalo dost dlouho a tak jsme měli hodně času na to se s lidmi fotit a povídat si s nimi. Hodně se nás ptali na to, jak se nám v jejich zemi líbí a bylo vidět, jak jsou hrdí a rádi, když jsme jim po pravdě odpovídali, že moc. Peru je opravdu nádherná země, ovšem i dost chudá. Proslýchá se, že by příští rok dokonce Lima měla být startovním městem a cíl by měl být v Santiagu de Chile.

Takže - dakar 2012 je historií a já vám všem chci jménem celého týmu moc poděkovat za podporu našeho týmu. Velký dík patří Tomovi Kubinovi a Zuzce Nohavicové za opět perfektní nasazení při zpracovávání našich zpráv. Moc rád taktéž děkuji společnosti Olympus Česká republika za zapůjčení fotoaparátu - jejich "mjučko" je skvělý parťák, který nám pomohl zachytit mnoho zajímavých momentů na trati i v bivaku.

Náš velký dík patří i všem našim blízkým a kamarádům, kteří tu v republice určitě prožívají chvíle strachu - moc si zázemí, které nám vytváříte, vážíme, bez něj bychom na dakar nemohli.

Těšíme se s Vámi na setkání - buď v pátek (viz pozvánka), nebo při kterékoliv jiné příležitosti.

Míra Martinec, LRT