Afrika Dakar TOM RACING

6. etapa 2006 M

 

5. 6. 2006 - pondělí
Ouarzazate - Ouarzazate
Celkem 311 km
Přejezd 80 km (Ouarzazate - Taghdoute)
Speciálka 222 km (Taghdoute - Ouarzazate)
Přejezd 9 km

Poslední etapa rallye Orpi Maroc 2006 zahrnuje kamenité úseky na úpatí Atlasu. Na tomto drsném povrchu bude zapotřebí šetřit pneumatiky, protože každé zdržení může ještě zamíchat konečným pořadím. Po počáteční úzké a techniké trati se soutěžní vozy dostanou na rozlehlou pláň, piloti budou moci konečně šlápnout na plyn. Zanedlouho se ovšem terén zhorší a opět přijde na řadu technická pasáž, kde své schopnosti prokáží hlavně navigátoři. Ještě zdolání dvou průsmyků, z nichž se Tizi Ouigrane nachází ve výšce 1500 m a pak sjezd do údolí, který nabídne překrásný pohled na okolní krajinu, a dovede soutěžící až do cílové rovinky poblíž Ouarzazate.

Posledních 311 km čekalo na účastníky rallye Orpi Maroc 2006 v 6. etapě. Speciální úsek měřil 222 km a zavedl soutěžící opět k pohoří Atlas. „Etapa byla navigačně náročná, Vojta celou dobu hlásil směr jízdy,“ přiblížil Tomáš Tomeček a pokračoval: „Před vjezdem do hor jsme před sebe pustili džípy, abychom je nebrzdili a pak jsme jeli pomalu jako poslední soutěžní vozidlo. Etapa byla velmi podobná té včerejší, hodně kamenitá, jen tak-tak jsme se vyhnuli defektu. Opět jsme absolvovali nebezpečné zatáčky, do kterých jsme najížděli na třikrát a projížděli jsme několik horských průsmyků ve výšce kolem 1500 m.“

Dnešní poslední etapa byla poznamenána jak odstoupením zbývajících dvou posádek v kategorii kamiónů (301 – Loprais, Tatra, 302 – Fogliani, Unimog), tak vážnou nehodou Joana Romy na Mitsubishi, při které přišel o život navigátor Henri Magne. Stáj Mitsubishi proto na znamení smutku stáhla ze soutěže další dvě posádky (200 – S. Peterhansel, 205 – H. Masuoka).

Tomáš Tomeček a Vojta Morávek nakonec dojeli do cíle 7. ročníku Orpi Maroc jako jediná posádka v kategorii kamiónů a obhájila tak vítězství z minulého roku. Tomáš Tomeček dodává: „Jeli jsme testovat a ověřovat přestavěné vozidlo „Livescore“. S testováním jsme nadmíru spokojeni a samozřejmě jsme rádi, že jsme se téměř celou rallye drželi na špici.“ Dodejme jen, že v celkové klasifikaci všech automobilů se naše posádka umístila na 18. místě. Závod je součástí mistrovství světa v cross-country rallye.

Nyní se Tomáš s Vojtou po ubytování v hotelu odeberou do parc fermé ke kontrole, umytí a balení vozidla. Večer je pak čeká slavnostní předávání cen.

Zuzana Nohavicová, LRT

autoticko

Výsledky 6. etapy v kategorii kamiónů:

  Posádka
čas
1. Tomeček (300 - Tatra)
4h 56' 31"

Absolutní pořadí v kategorii kamiónů:

  Posádka
čas
1. Tomeček (300 - Tatra)
21h 17' 39"

Zdroj: www.npolive.com