Afrika Dakar TOM RACING

3. etapa 2009 M

 

Celkem 566,48 km (přejezdy: 198,60 km, speciálky: 367,88 km)

Výsledky 3. etapy (společná kategorie osobních aut a kamiónů):

Pořadí Pořadí
kamiónů
Posádka Čas
1.   300 - Peterhansel (BMW) 4h 54´24"
6. 1. 401 - Tomeček (Tatra) 7h 14´13"
44. 2. 400 - Jacinto (MAN) 19h 51´00"
45. 3. 402 - Gonzales (MAN) 19h 51´00"
46. 4. 403 - Boucou (Renault) 19h 51´00"
47. 5. 404 - Kovacs (Scania) 19h 51´00"
48. 6. 410 - Alard (Drakart) 19h 51´00"
49. 7. 411 - Vandromme (Drakart) 19h 51´00"

V celkové klasifikaci ve společné kategorii osobních aut a kamiónů si posádka Tomeček-Morávek polepšila po 3. etapě na 6. pozici (nejlepší z kamiónů) se ztrátou 4h 27´43" na prvního Peterhansela s BMW.

Zdroj: www.npo.fr

Zuzka Nohavicová

Zpráva třetí z výletu fanoušků Tomáše Tomečka, Vojty Morávka a celého Livescore Teamu.

Dobrý den všem příznivcům Livescore Teamu. 

Afrika je nádherná a Afrika je exotická. Takové pocity máme po pár dnech strávených po nepříliš turistických trasách a setkáních s místními obyvateli. O jistém druhu chudoby se asi nemá cenu moc rozepisovat. Ale za zmínku stojí zjevný střet kultur, který je vidět. Maroko je čistě islámská země, ale ze zištných důvodů musí být otevřena západním směrem, takový kompromis na obě strany. A ten je zde vidět. Co jsme očíhli během pár dnů tak většina dívek je sice zahalena od hlavy až k patě ale nejsou vyjímkou prosvítající džíny, nebo ignorace na zahalení celého obličeje. Vlasy jsou ale zahaleny téměř vždy. Dle toho co jsme odhadli, mladé a nesezdané dívky jsou oblečeny ve velmi světlých  a pestrých barvách u dospělejších žen převažuje černá s tmavě červenou a zakrytý obličej. Burku jsme neviděli ani jednou. U kluků je to půl na půl hodně z nich je oblečena v džínách a tričkách které jsou velmi podobná módě „New Yorkeru“, ale zůstává jich dost kteří jsou oblečeni ve stylu „dědečkova noční košile“. Což je v místních podmínkách, kdy přes poledne teplota přesahuje 37 stupňů Celsia  velmi praktické a vůbec se jim nedivím. Člověk si mezi sebou a oblečením vytvoří jistou nárazníkovou zónu ve které je schopen tak nějak fungovat. Vyzkoušeno za pravého poledne, kdy jsem pln zoufalství a přehřátí použil naši vlajku a omotal se s ní. Mimochodem spotřeba vody na člověka, který čeká na kluky čtyři až pět hodin než mu „zapózují“  před kamerou v přímém slunci, je zhruba pět litrů.

Mentalita místních lidí patří mezi další zajímavosti, které nelze přehlédnout. V Maroku žijí převážně Arabové a opravdového černocha je třeba chvíli hledat. Arabové mají zálibu ve smlouvání, což je všeobecně známé a možná i zábavné, když se nakupují klasické dárkové předměty. Ale pro nás je  dosti unavující se „přátelsky“ dohadovat o každé drobnosti kterou potřebujeme. Cenovky na zboží zde prakticky neexistují a  cena se tvoří dynamicky podle poptávky. Dovedete si představit jistou naštvanost kdy se dohadujete  například o ceně hadičky na benzín. Kdyby nic jiného, hodně to zdržuje.  Ale na druhou stranu je zde velmi znát povaha lidí ve městě a na vesnici. Ve městě, kde se pohybujeme, je čilý turistický ruch, převážně Francouzů. A to si zde člověk připadá jako chodící kasička. Ale na venkově, kam jsme se se závodem dostali, je mentalita opravdu vřelá a velmi kamarádská. Mnoho lidí se přijde s vámi pozdravit, potřást rukou a zeptat se jak se daří. A nabídnou třeba nabídnout posezení u čaje, který je mimochodem vynikající. Chování opravdu vřelé a velmi příjemné. Na venkov nedáme dopustit. I děti zde rozumí to že slovo „no“ znamená ne. Právě jim jsme rozdali spoustu bonbonů, za což jsme  kolikrát viděli uznalé pokývnutí hlavou dospělých. A to opravdu potěší.

Třetí etapa pro kluky v Tatře byla dlouhá a vyčerpávající. Před chvíli jsme se dozvěděli o tom že dojeli celkově šestí a jako jedni z mála dokončili oba okruhy plné hlubokého písku a dun. VYNIKAJÍCÍ VÝSLEDEK!!!!!! GRATULUJEME!!!

 My jsme dnes dojeli na místo startu a současně i cíle velmi pohodlně. K dunám až na poslední dva kilometry vedla  obstojná asfalka a zbývající pista ke startu byla z těch lehčích. Twingo to zvládlo levou zadní po tom co zažilo v minulých dnech. Ale hned po startu začaly nádherné duny které jistě budou vidět  na videu. Bylo znát, že obtížnost této etapy byla opravdu veliká. Za vše snad hovoří to, že jsme pomáhali dát na kola motorku motorkáři, který těsně před námi spadnul a  byl očividně velmi vyčerpán. Když jsme mu podali vodu ani nemohl mluvit jak měl vyschlo v krku.

To co nás opravdu  překvapilo  a ohromilo byl výkon Stéphane Peterhansela na BMW, který prolétl etapu  v takovém tempu že jsme jen zírali. Stéphane přes duny nepřejížděl jako ostatní on jel takovou kládu, že je přeskakoval a byla radost na jeho odvážnou a rychlou jízdu pohledět. Třída sama pro sebe. 

Ze Zagory zdraví Tatra Livescore Fans

P.S.: Stále držte Tomášovi a Vojtovi palce.

photo maroko09_035 photo maroko09_036 photo maroko09_037
photo maroko09_038 photo maroko09_039 photo maroko09_040