Afrika Dakar TOM RACING

1. etapa 2002

1. etapa
28. 12. 2001 - pátek
Arras - Chateauroux (Francie)

Celkem 465 km
Přejezd 465 km

28. 12. 2001 - Arras

Zdravím Vás z historického města Arrasu na severu Francie jménem posádky Tomáše Tomečka. Tímto zahajuji sérii reportáží, prostřednictvím kterých Vám budeme, jak nám podmínky dovolí, přibližovat nejnáročnější, ale také nejkrásnější rallye Arras - Dakar. Ozývám se Vám v den startu v době, kdy mají členové posádek poslední příležitost k odpočinku, protože počínaje dnešním dnem budou tyto chvíle již vzácné.

Stejně je tomu i v našem týmu. Včera jsme absolvovali náročné martyrium v podobě administrativních a technických přejímek zde na výstavišti v Arrasu. Přijeli jsme sem v 9 hodin ráno a odjížděli po osmé večer. Samotné přejímky tolik náročné nebyly, vždyť členové našeho týmu jsou ostřílení borci. Nejvíce času nám zabralo čekání ve frontě na technickou přejímku vozidel. Obě tatry jsou však připraveny skvěle a ani zde jsme neměli sebemenší problém. Tomáš Tomeček to komentoval slovy: "komisaři byli přísní jako vždycky, důsledně sledovali zejména bezpečnostní prvky vozu."

Po přejímce jsme odvezli náš vůz do uzavřeného parkoviště, tzv. "Parc fermé" na Velkém náměstí zde v Arrasu. Odtud také budeme dnes vyjíždět do první spojovací etapy. Protože první motocykl startuje až v sedm hodin večer, čekáme, že na nás příjde řada někdy po jedenácté hodině. Start bude hodně slavnostní. Na pódiu umístěném na Náměstí hrdinů probíhal už včera večer program, ovšem naostro to bude až dnes. Obyvatelé Arrasu si skutečnosti, že rallye letos startuje z jejich města, skutečně váží a jsou na to hrdi. Na historické budově radnice je obrovská plachta s nápisem, že právě Arras je výchozím bodem letošního dakaru. To ale platí obecně o všech Francouzech, považují rallye za svoji národní událost.

Z prvního dne rallye Vás jménem celé posádky zdraví

Jaromír Martinec